Obleke so letos izjemno modne, tudi pletene. Še posebej je modna rdeča barva in zato smo za našo kreacijo izbrali prav njo.
Naša Julijina obleka ni pletena, izdelana je iz fine avstralske merino volne in svilenih niti, z drugimi dodanimi prefinjenimi materiali.
Obleka je izdelana v tehniki nuno polstenja, ki je pri nas še precejšnja neznanka. Pri nuno polstenju na fino merino volno polagamo tkanino (mešanica svile in viskoze) in druge "elemente", ki strukturirajo obleko. Izpod rok lahko pride zgolj unikaten izdelek.
Več o obleki pa v nadaljevanju ...
V naši zgdovinski zakladnici smo isklali navdih za obleko in jo našli na sliki, ki jo je naslikal priznan slovenski slikar Matevž Langus. Upodobil je Primičevo Julijo, Prešernovo muzo in neuslišana ljubezen.
Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Julija_Primic
Okoli obleke smo "spletli" zgodbo
Če bi Julija živela danes, bi Franceta morda očarala z unikatno rdečo mini polsteno obleko (namesto dolge bele),
z vpadljivim cvetom (namesto s šalom) in
dekorativnimi trakovi ujetimi z rožo (namesto pasu s sponko).
In morebiti bi se zgodovina slovenskega pesništva zasukala drugače …
Obleka je izdelana v tehniki mokrega nuno polstenja in je brez šivov, kar je posebnost (prednost) pri izdelavi polstenih oblačil.
Kratka "zgodovina" polstenja Julijine obleke. Prične se pri zamsili, ki jo skiciramo, nato pa izrežemo kroj iz folije. Kroj je približno 40 do 50 % večji od končne velikosti obleke. Nato na določen način polagamo fino merino volno, sledi blago in ostala zamišljena dekoracija, ki bo strukturirala obleko. Na koncu položimo na volno še tanke svilene nitke, ki dajo obleki svojevrsten sijaj in žlahtnost.
Nato polstimo v nuno tehniki s pomočjo mila in vode. Polstimo in polstimo in polstimo ... spiramo, oblikujemo in sušimo ...
Na fotografiji: detajl kroga iz tkanine, obkrožen s svilenimi vlakni na merino osnovi
Enak detajl kot prej, vendar že polsten v tehniki nuno polstenja. Na obleki je več podobnih dekorativnih krogov.
Obleka je že sama po sebi ekstravagantna, nekaj česar ne moremo videti na vsakem koraku. Sploh pa ne v Sloveniji.
Dodatno nenavadnost smo dosegli z velikim cvetom, ki je tudi samostojna broška (naslednja fotografija) in je darilo k obleki, ter s polstenimi trakovi in manjšo rožo. Polsteni trakovi in roža so samostojni detajli in se lahko poljubno "premikajo" po obleki.
Bombažna vlakna smo na velikem cvetu polagali na poseben način in tako dosegli čipkasti učinek, kar je v letošnji modi še posebej aktualno.
Vzdrževanje Julijine obleke
Operemo jo ročno v mlačni vodi, jo ožmemo, nato pa zavijemo v brisačo, ki popije še nekaj odvečne vode. Julijino obleko nato oblikujemo v želeno obliko in jo sušimo na brisači na ravni podlagi. Je ne likamo.
Če obleko pošljemo po pošti, poštnino plača kupec. K vsemu ostalemu v odnosu do kupca pa nas zavezuje ustrezna zakonodaja in prijaznost do kupca.
Za več informacij, prosim, pišite na e-naslov maja.cebulj@gmail.com, radi vam bomo odgovorili na vprašanja.