Gobarska sezona je na višku in se počasi preveša v svoj pozno jesenski del. Po Sloveniji se vrstijo številne gobarske razstave, več kot primerne za utrjevanje ali širjenje svojega gobarskega znanja.
Gobe so v kulinariki zaželene in cenjene in jih lahko pripravimo na mnogo načinov. Gobe imajo nizko kalorično vrednost, na 100 gr. le 34 kalorij, tako kot npr. jabolko. So težko prebavljive, zato jih je potrebno pred uporabo dobro nasekljati in v ustih dobro prežvečiti. Gob ne pojemo toliko, da smo popolnoma siti. Povzročajo lahko trebušne težave. Od 80 do 90 % gobe sestavlja voda, preostalo pripada beljakovinam, ogljikovim hidratom, maščobam, mineralom, celo vitaminu D. Gobe moramo čim prej pripraviti, stare in mehke gobe zavržemo. Že pripravljenih gobjih jedi ne hranimo dolgo v hladilniku. Včasih je celo veljalo, da že pripravljenih gob ne pogrevamo več.
GOBJA PALAČINKA IZ PALAČINKARJA
Ali ste tudi vi v splošni evforiji kupili palačinkarja in vam sedaj leži nekje pozabljen v omari? Naslednji recept je kot nalašč za pripravo jedi v pozabljenem palačinkarju.
Potrebujemo:
30 dag svežih, po možnosti raznovrstnih gob
2 jajci
moka
začimbnice kot timijan, drobnjak, peteršilj, dobra misel (origano)
2 paradižnika
polovica paprike
naribana polovica bučke, najbolje krožnikaste vrste "White Bush"
sol, poper
Priprava:
Bučko naribamo, narežemo paradižnik, papriko in gobe. Posebej pripravimo testo za palačinke, ki naj bo malo bolj gosto. Testu dodamo pripravljeno zmes zelenjave in gob in dodamo nasekljane začimbnice. Solimo in popramo. Ustrezno količino zmesi zlijemo v palačinkarja in spečemo.
Zraven ponudimo solato in to je to.
Še zanimivost za gobarje in tiste, ki uživajo v gobji kulinariki. Izšla je posebna številka revije Naš dom z naslovom Gobe iz narave, enega največjih mednarodno priznanih gobarskih strokovnjakov Antona Polerja. Ob predstavitvi gob, so v knjižici zajeti tudi recepti jedi z gobami. Cena je 3,20 €.