Za tiste, ki cenijo in redno pijejo čaj iz raznoterih zdravilnih zelišč, se prične nabiranje in sušenje "rožc" že zgodaj spomladi. Prva med nabranimi bo zagotovo trobentica (lat. Primula vulgaris) ali Primrose - prva roža, kot ji rečejo v angleškem jeziku. Vabi nas s prelepimi rumenimi cvetovi in veliko zdravilnimi učinki, ki so že dolgo poznani v ljudskem zdravilstvu. Uporabni so vsi deli trobentice: korenine, ki jih zaradi saponina uporablja tudi uradna medicina, listi in cvetovi. Uporabljamo jo tudi v kulinariki, na primer cvetove potresemo po solatah, juhah, desertih, vse dele uporabimo za čaj, tinkture ali odišavljanje vina, ki postane krepčilo za srce. Trobentice imajo v listih veliko vitamina C in zato v telesu nadomeščajo njegov primanjkljaj.
Kakšne so zdravilne lastnosti trobentice?
Trobentica je predvsem cenjena za preganjanje nespečnosti, glavobolov in migren, revmatskih obolenj (po Kneippu) in celjenja lažjih ran. V 15. stoletju so z njo zdravili paralizo kot posledico možganske kapi.
Vsebuje snovi, ki jih ima tudi aspirin, zato se uživanje pripravkov iz trobentice odsvetuje nosečnicam in tistim, ki so občutljivi na aspirin.
Čaj iz trobentice bo:
- očistil telo in naša dihala,
- lajšal izkašljevanje sluzi pri kašlju ali bronhitisu,
in pomagal pri gripoznih obolenjih,
- krepil srce,
- lajšal trebušne krče in odstranjeval črevesne
zajedalce,
- deloval odvajalno.
Cvetove nabiramo previdno, skupaj s čašico, v kateri je dragoceni saponin, ki deluje pri prehladnih obolenjih (mehča sluz pri kašlju). Cvetov ne mečkamo in jih čim hitreje posušimo, najbolje v sušilniku. Korenine dobro operemo, odstranimo nitke in jih za uporabo sesekljamo.
Lahko pijemo čaj iz svežih ali posušenih marjetic in listov.
Tinkturo, ki pomirja in pomaga pri umirjanju kašlja, pripravimo iz sesekljanih korenin (približno za pest), ki jih tri tedne namakamo v domačem žganju, nato precedimo in shranimo v temnem prostoru. Pijemo po 15 kapljic v kozarcu vode dnevno.
Iz korenin lahko naredimo sirup proti kašlju. 6 g nasekljane korenine skuhamo v 2 dl vode in dodamo dve žlici sladkorja. Žličko sirupa dajemo kašljajočemu na vsaki dve uri.
Korenine in cvetove lahko namakamo tudi v vinu, postavimo za tri tedne na temno mesto, precedimo in nato trikrat dnevno v kozarcu vode spijemo po eno žlico vina. Deluje kot krepčilo za srce.
Za zeliščni čaj posušene trobentice začasno shranimo v kozarcu in jih nato premešamo med ostale posušene zdravilne rastline. čaj pijemo celo zimo in še dlje.
Trobentice pa lahko uporabimo tudi v kulinarične namene, na primer na solatah ali sladicah.