PROTI RDEČIM POLŽEM Z BIO VOLNENO ZASTIRKO PODJETJA SOVEN
11.04.2016
Rdečih polžev tudi višina visoke grede ne ustavi na njihovem "plenilskem" pohodu. Podjetje SOVEN iz Selnice ob Dravi proizvaja in priporoča bio volneno zastirko, ki ima v visoki gredi številne koristne funkcije: učinkovito deluje proti polžem, preprečuje izsušitev zemlje in preprečuje prekomerno rast plevela. Njihov proizvod bio volneni vložek pa preprečuje voluharjem prehod v visoko gredo in omogoča, da les visoke grede ne propada tako hitro.
Družinsko podjetje SOVEN letos praznuje 20-letnico svojega delovanja. Iz slovenske naravne volne izdelujejo volnene odeje, nadvložke, vzglavnike, volneno prejo, mikanko za filcanje, bio volneno zastirko in volneni vložek ter še marsikaj drugega, kar je možno razbrati iz njihove spletne strani.
V čem je uporabnost bio volnene zastirke in bio volnenega vložka podjetja SOVEN?
Rejci ovac volno še vedno prepogosto zavržejo v gozd in s tem onesnažujejo okolje. Dobra praksa podjetja SOVEN iz Selnice ob Dravi, dokazuje, da je volna naravni material, ki se da uporabiti v številne koristne namene.
Katere so pozitivne lastnosti bio volnene zastirke?
Izpostaviti je treba njeno izredno dolgo uporabnost ter enostavno kompostiranje. Ovčja volna omogoča dober pretok zraka, uravnava temperaturo, poleti varuje pred vročino in pozimi greje. S padanjem temperature se z zastirko povečuje zaščita pred mrazom. Obenem je obnovljiv vir, saj se spremeni v kompost. Spomladansko solato ščiti pred zmrzaljo. Omogoča boljšo rast rastlin in omogoča, da jih zalivamo tri do pet-krat manj. Preprečuje tudi prekomerno rast plevela, in kot že rečeno - onemogoča prehod rdečih polžev.
Foto: SOVEN
Kje lahko uporabimo bio volneno zastirko?
Zastirko lahko uporabljamo v vrtičkarstvu, zelenjavarstvu, v sadjarstvu, pri urejanju parkov, ribnikov, nabrežin …
Kako uporabimo bio volneno zastirko pri sajenju?
Z navadnimi škarjami naredimo v zastirko na vsakih 15 cm križno luknjo. Položimo jo na pripravljeno zemljo in po potrebi ob vogalih pritrdimo s kamni ali klini. V luknje posadimo sadike ali posejemo semena. Rastline bodo rastle hitreje, pridelek bo večji in bolj zdrav. Zastirka bo preprečila tudi prekomerno rast plevela .
Zakaj bio volnena zastirka preganja rdeče polže?
Polži ne marajo vonja po lanolinu, ki je v volnenem vlaknu, ne marajo pa tudi ne suhega in grobega dotika z volnenim filcem. Vsekakor je treba predhodno poskrbeti, da polžev ne bo v zemlji in ne bodo imeli možnosti prilezti iz zemlje k rastlini. Rdečim polžem ne bo uspelo priti s sosednje grede do rastlin v zastirki.
Kolikšna je življenjska doba bio volnene zastirke?
Življenjska doba zastirke je odvisna od številnih dejavnikov, kot so vrsta rastlinja, sestava zemlje, način obdelave, način pobiranja pridelka … Predvidoma je življenjska doba od enega do treh let. V jeseni lahko zastirko pustimo na gredi, priporočljiveje pa jo je pobrati, posušiti in spomladi ponovno uporabiti.
Kakšna je funkcija bio volnenega vložka za visoke grede?
BIO VOLNEN VLOŽEK ZA VISOKE GREDE ima dve zelo pomembni lastnosti: prepreči voluharju, da bi prišel v gredo in prepreči prehitro propadanje lesenega oboda grede.
Volneni filc je v iglanem stanju, in onemogoči , da bi voluhar z rilčkom naredil luknjo in prišel v gredo. To varovalo ima življenjsko dobo od treh do štirih let, saj se volneni filc počasneje spreminja v kompost, kot volna v neobdelani obliki. Varovalno deluje lanolin, ki je v vlaknu volne. Pri pranju se odstranita urin in blato, lanolin pa pridobi na izrazitosti vonja, kar moti voluharje.
Številni rejci v vrtnarske namene uporabljajo kar ostriženo – ne predelano ovčjo volno. Takšna volna ima nekaj pozitivnih lastnosti, žal pa je veliko negativnih. Opozoriti je treba, da neoprana volna vsebuje tudi urin in blato, ki privabljata glodalce, škodlivce, ki si v visoki gredi delajo gnezda.
Volneni filc, ki ga obložimo na notranji strani visoke grede, prepreči, da bi les prehitro propadal. Nase sprejema odvečno vlago in jo potem po potrebi oddaja v zemljo. Tako zemlja in vlaga nista neposredno ob leseni steni.
Bio volnei filc ni nikoli odpadek, po določenem času uporabe se spremeni v kompost in gnojilo.
Podjetje SOVEN uporabnikom našega portala pri nakupu bio volnene zastirke in bio volnenega vložka omogoča 10 % popust.
Kontaktni podatki podjetja SOVEN, d. o. o., Mariborska cesta 48, 2352 Selnica ob Dravi
telefon 02 674 05 74
e- naslov soven@siol.net