Gospa Majda Rozman z Brezij pri Tržiču, je gospa z žilico za ročna dela in gospa z velikim srcem, ki s podarjenim rada razveseljuje druge. Izpod njenih spretnih rok nastajajo unikatne ročno izdelane punčke iz blaga (pa še kakšen fantek za povrh), ki že na prvi pogled zasvojijo s prijaznim in estetskim videzom. Z velikimi očmi in nasmejanimi usteci, mehke na otip in pogled, so v veliko veselje slehernemu, ki jo ali ga "posvoji". V svojih punčkah prepoznava tudi pedagoško in psihološko vrednost za otroke in tudi za starejše. Njene prelepe punčke iz blaga so na ogled na njeni spletni strani www.alencica.si/
Kakšna zgodba se skriva za Alenčicami gospe Majde Rozman?
Biti ustvarjalen, delati nekaj za dušo in z izdelkom razveseljevati ljudi, je zagotovo želja mnogih. Ob družini in službi je to skoraj nemogoče, ko pa nastopiš obdobje upokojitve, si to željo lahko uresničiš.
Z rojstvom vnukov, medtem jih imam že sedem, sem se preselila v njihov svet, ki je zares bogat in poln idej. Ob poplavi industrijskih igrač se mi je zdelo lepo, da jim izdelam nekaj, kar bo imelo dušo in jih spominjalo name. Tako se je porodila misel na šivanje punčk iz blaga. Vendar se punčkam občasno pridruži tudi kakšen nagajiv fantič z bujnimi lasmi.
Kupila sem si torej šivalni stroj, različne pisane tkanine, polnilo, volno, izrisala kroj za 40 cm veliko punčko in se lotila dela. Pri tem mi je bil v veliko pomoč internet, saj sem po tej poti odkrila zanimiv svet ročnega dela. Ugotavljala sem, koliko ljudi ustvarja in prav ustvarjalnost mnogim zapolni čas. S svojo prvo punčko, sešito z novim šivalnim strojem, sem bila zadovoljna in kmalu je pristala pri moji vnukinji. Sešila sem drugo in tretjo in ideje za oblačila in lase so se kar množile.
Želela sem, da so moje punčke vedre, zato sem jim oči in usta izvezla. Sprva sem za eno porabila kar teden dni, sedaj jo sešijem v nekaj urah. Ko se lotim šivanja, običajno še ne vem, kakšna bo, kako bo oblečena ali kakšno barvo volne bom izbrala. Vse to nastaja spontano, sproti, odvisno tudi od mojega razpoloženja. Šivanje mehkih punčk mi je zlezlo pod kožo, prav vsake sem vesela, še bolj pa mi zaigra srce, ko punčko lahko podarim in s tem seveda polepšam dan tistemu, ki jo prejme.
"Za vse otroke, tako deklice kot dečke, je dobro, da imajo med igranjem poleg drugih igrač ob sebi tudi punčko. Ta jim namreč omogoči, da v dialogu z njo predelajo, kar tekom dneva doživijo. Na ta način nehote spodbuja njihov govor," je zapisala psihologinja Karin Neuschuetz.
Trudim se, da imajo moje ročno izdelane punčke "dušo", saj so narejene skrbno in z veliko ljubezni in želim si, da so otrokom čudovit spremljevalec skozi njihovo otroštvo, prijatelj za igro in da razvijajo njihovo domišljijo.
Moja izkušnja je tudi ta, da sem z njimi razveselila mnoge starejše gospe, ki so obudile spomin na otroštvo in na svojo prvo punčko, sešito iz ostankov blaga.
Menim, da so lahko punčke iz blaga z vedrim obrazom prijazen družabnik osamljenih.
Na spodbudo mnogih sem si uredila spletno stran www.alencica.si/, kjer so moje punčke na ogled.